Projektując urządzenia, od początku mieliśmy wizję stworzenia pełnej rodziny robotów, które będą się wzajemnie uzupełniały w czasie wykonywania prac. Dzięki temu będzie możliwe realizowanie działań w sposób do tej pory niedostępny– ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo ludzi. Nasze pojazdy można przyporządkować do kilku grup – ze względu na specyfikę zadania i warunki, w jakich będzie ono wykonywane.
Specjalistyczne prace podwodne
Opracowaliśmy innowacyjny, inteligentny, wysokowydajny system do prowadzenia specjalistycznych prac podwodnych, składający się ze zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego ROV OCTOPUS, który może wykonywać:
- Cięcie wodą pod ciśnieniem
- Czyszczenie wodą pod wysokim ciśnieniem
- Prace przy dnie bez wzniecania osadów dennych dzięki dynamicznie sterowanej pływalności i aktywnemu balastowi
- Bezpieczne wydobycie niewybuchów
- Różne mechaniczne prace podwodne dzięki wyposażeniu w intuicyjne, haptycznie kontrolowane ramiona oraz specjalistyczne narzędzia.
Prace inspekcyjne
Inspekcyjne ROV z kamerą
Pojazdy typu ROV posiadają kamery, które w czasie rzeczywistym przekazują obraz na powierzchnię, a dzięki oświetleniu mogą pracować nawet w bardzo złej widoczności. W zależności od akwenu i panujących w nim warunków hydrodynamicznych, wybieramy pojazd ROV inspekcyjny – lżejszy i mniejszy, lub WORK CLASS – większy i o zdecydowanie większej masie przystosowany do warunków morskich.
- Inspekcje podwodne obiektów hydrotechnicznych - tamy, zapory (ROV)
- Inspekcje podwodne infrastruktury krytycznej (ROV, AUV, ASV)
- Inspekcje podwodne statków (ROV)
- Weryfikacja stanu podpór mostów (ROV, ASV, AUV).
Zbieranie danych o akwenach i lokalizowanie zatopionych obiektów
Prace inspekcyjne mogą też dotyczyć zbierania danych o akwenach – ich głębokości, ukształtowaniu dna lub o domniemanych obiektach znajdujących się na nim. Można dokładnie zlokalizować zatopiony obiekt, zobrazować go za pomocą sonarów czy magnetometru i określić, czy jest potencjalnie niebezpieczny (UXO, WFA) a następnie podjąć próbę wyłowienia go.
- Obrazowanie dna akwenów wodnych (ROV, AUV, ASV)
- Podejmowanie z dna obiektów potencjalnie niebezpiecznych (ROV)
- Pobieranie próbek osadów dennych (ROV)
- Pobieranie próbek wody (ROV, ASV).
Inspekcje powierzchni ferromagnetycznych
Prace inspekcyjne mogą dotyczyć nie tylko obiektów zatopionych. W przypadku powierzchni ferromagnetycznych – takich jak burty statków czy duże zbiorniki przemysłowe – istnieje potrzeba inspekcji powierzchni suchej. Wówczas używamy robota magnetycznego, wyposażonego w kamery i oświetlenie. Możemy wtedy, metr po metrze, zweryfikować stan zadanego obszaru. Dzięki pozycjonowaniu, poznamy dokładną lokalizację uszkodzeń a dzięki kamerom możliwa będzie ocena ich skali.
- Inspekcja powierzchni ferromagnetycznych suchych (RM.AC)
- Inspekcje powierzchni ferromagnetycznych podwodnych (RM.CL).
INSPEKCJE PODWODNE I HYDROTECHNICZNE,
ZBIERANIE DANYCH O AKWENACH, SONDAŻE DNA,
CZYSZCZENIE POWIERZCHNI FERROMAGNETYCZNYCH
ZASTOSOWANIE
PRODUKTÓW SR ROBOTICS
Prace serwisowe na powierzchniach ferromagnetycznych
To prace serwisowe dotyczące ścian dużych zbiorników przemysłowych czy burt statków, które trzeba poddać oczyszczeniu z warstwy korozji, aby przygotować je do nałożenia farb, lub w przypadku zniszczonych powłok lakierniczych najpierw je usunąć, przed planowanym remontem – zastosowany wówczas aparat dosłownie zdziera zanieczyszczenia za pomocą wody pod ultra wysokim ciśnieniem (UHP). To co zostaje zebrane, odprowadzane jest do zbiornika, który pozwala zutylizować zanieczyszczenia w bezpieczny dla środowiska sposób. W przypadku naszego robota magnetycznego, zastosowanie innego organu czyszczącego – używającego jedynie wysokiego ciśnienia – pozwala na usuwanie zanieczyszczeń biologicznych narastających na burtach statków bez niszczenia powłoki lakierniczej. Z punktu widzenia ekologii, to bardzo ważne aby takie zanieczyszczenia nie dostawały się do basenu portowego podczas czyszczenia. Dlatego zastosowany przez nas system filtracji, oczyszcza wodę użytą do czyszczenia i zwraca ją w postaci niezagrażającej lokalnej florze i faunie.
- Czyszczenie z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem obiektów hydrotechnicznych (elektrownie wodne, kraty) (ROV)
- Czyszczenie powierzchni niszowych statków (ROV)
- Czyszczenie kadłubów statków z zanieczyszczeń organicznych (ang. biofouling) (RM.CL)
- Usuwanie zniszczonych powłok lakierniczych z powierzchni ferromagnetycznych wodą pod ultra wysokim ciśnieniem (burty statków, ściany zbiorników przemysłowych) (RM.AC).
Prace poszukiwawcze
i ratownicze
- SAR - działania ratownicze, poszukiwania (ROV)
- Prace w warunkach niebezpiecznych, w cieczach niebezpiecznych dla nurków (ROV).