Zastosowania

Home Zastosowania

Projektując urządzenia, od początku mieliśmy wizję stworzenia pełnej rodziny robotów, które będą się wzajemnie uzupełniały w czasie wykonywania prac. Dzięki temu będzie możliwe realizowanie działań  w sposób do tej pory niedostępny– ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo ludzi. Nasze pojazdy można przyporządkować do kilku grup – ze względu na specyfikę zadania i warunki, w jakich będzie ono wykonywane.

Specjalistyczne prace podwodne

Opracowaliśmy innowacyjny, inteligentny, wysokowydajny system do prowadzenia specjalistycznych prac podwodnych, składający się ze zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego ROV OCTOPUS, który może wykonywać:

SPECJALISTYCZNE PODWODNE

Prace inspekcyjne

Prace inspekcyjne to wszelkie działania, które wymagają bliższego przyjrzenia się obiektom zatopionym, lecz istnieje podejrzenie, że zadanie to będzie zbyt niebezpieczne dla nurka.

Inspekcyjne ROV z kamerą

Pojazdy typu ROV posiadają kamery, które w czasie rzeczywistym przekazują obraz na powierzchnię, a dzięki oświetleniu mogą pracować nawet w bardzo złej widoczności. W zależności od akwenu i panujących w nim warunków hydrodynamicznych, wybieramy pojazd ROV inspekcyjny – lżejszy i mniejszy, lub WORK CLASS – większy i o zdecydowanie większej masie przystosowany do warunków morskich.

Zbieranie danych o akwenach i lokalizowanie zatopionych obiektów

Prace inspekcyjne mogą też dotyczyć zbierania danych o akwenach – ich głębokości, ukształtowaniu dna lub o domniemanych obiektach znajdujących się na nim. Można dokładnie zlokalizować zatopiony obiekt, zobrazować go za pomocą sonarów czy magnetometru i określić, czy jest potencjalnie niebezpieczny (UXO, WFA) a następnie podjąć próbę wyłowienia go.

Inspekcje powierzchni ferromagnetycznych

Prace inspekcyjne mogą dotyczyć nie tylko obiektów zatopionych. W przypadku powierzchni ferromagnetycznych – takich jak burty statków czy duże zbiorniki przemysłowe – istnieje potrzeba inspekcji powierzchni suchej. Wówczas używamy robota magnetycznego, wyposażonego w kamery i oświetlenie. Możemy wtedy, metr po metrze, zweryfikować stan zadanego obszaru. Dzięki pozycjonowaniu, poznamy dokładną lokalizację uszkodzeń a dzięki kamerom możliwa będzie ocena ich skali.

SPECJALISTYCZNE PRACE PODWODNE,
INSPEKCJE PODWODNE I HYDROTECHNICZNE,
ZBIERANIE DANYCH O AKWENACH, SONDAŻE DNA,
CZYSZCZENIE POWIERZCHNI FERROMAGNETYCZNYCH

ZASTOSOWANIE
PRODUKTÓW SR ROBOTICS

Projektując urządzenia, od początku mieliśmy wizję stworzenia pełnej rodziny robotów, które będą się wzajemnie uzupełniały w czasie wykonywania prac inspekcyjnych i poszukiwawczych. Co najważniejsze, stworzone przez nas pojazdy realizują działania w sposób do tej pory niedostępny – ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo ludzi. Urządzenia SR Robotics można przyporządkować do kilku grup – ze względu na specyfikę zadania i warunki, w jakich będzie ono wykonywane.

Prace serwisowe na powierzchniach ferromagnetycznych

To prace serwisowe dotyczące ścian dużych zbiorników przemysłowych czy burt statków, które trzeba poddać oczyszczeniu z warstwy korozji, aby przygotować je do nałożenia farb, lub w przypadku zniszczonych powłok lakierniczych najpierw je usunąć, przed planowanym remontem – zastosowany wówczas aparat dosłownie zdziera zanieczyszczenia za pomocą wody pod ultra wysokim ciśnieniem (UHP). To co zostaje zebrane, odprowadzane jest do zbiornika, który pozwala zutylizować zanieczyszczenia w bezpieczny dla środowiska sposób. W przypadku naszego robota magnetycznego, zastosowanie innego organu czyszczącego – używającego jedynie wysokiego ciśnienia – pozwala na usuwanie zanieczyszczeń biologicznych narastających na burtach statków bez niszczenia powłoki lakierniczej. Z punktu widzenia ekologii, to bardzo ważne aby takie zanieczyszczenia nie dostawały się do basenu portowego podczas czyszczenia. Dlatego zastosowany przez nas system filtracji, oczyszcza wodę użytą do czyszczenia i zwraca ją w postaci niezagrażającej lokalnej florze i faunie. 

Prace poszukiwawcze
i ratownicze

Wszelkie zadania wymagające zejścia pod wodę lub poruszania się w innej – niebezpiecznej dla nurka cieczy – w celach obserwacyjnych, ratowniczych czy poszukiwawczych. Można je prowadzić również na akwenach pokrytych lodem.

SR ROBOtics - produkty